


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 3702
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10118
Ext.Price$0.10118
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10118 | $0.10118 |
| 10 | $0.05059 | $0.50590 |
| 50 | $0.04502 | $2.25100 |
| 100 | $0.04006 | $4.00600 |
| 500 | $0.03644 | $18.22000 |
| 1000 | $0.03315 | $33.15000 |
| 3000 | $0.03016 | $90.48000 |
| 5000 | $0.02744 | $137.20000 |
| 10000 | $0.02577 | $257.70000 |
